Jaunumi

Viss aktuālākais par un ap slimnīcu...

Jaunums – Miofunkcionālā terapija bērniem

Rudens SIA «Ogres rajona slimnīca» sācies ar vairākiem jauninājumiem. Viens no tiem – Miofunkcionālā terapija (MFT), kas jau no oktobra Ogres slimnīcas Zobārstniecības nodaļā būs pieejama bērniem, sākot no trīs gadu vecuma. MFT ir efektīvs veids, kā novērst daudzas problēmas, pirms tās par tādām kļuvušas.

MFT Ogres slimnīcas Zobārstniecības nodaļā nodrošinās zobu higiēniste, miofunkcionālā terapeite Luīze Kandere, kura šo terapiju apguvusi Latvijā pirmajā Miofunkcionālās terapijas klīnikā un Ogres novadā šobrīd ir vienīgā speciāliste, kas var sniegt šo terapiju.

SIA «Ogre rajona slimnīca» valdes priekšsēdētājs Dainis Širovs ir gandarīts par iespēju Ogres slimnīcā piedāvāt aizvien jaunus pakalpojumus un par medicīnas iestādes speciālistiem, kuri uzlabo un papildina savas zināšanas. MFT ir metode, ko mācās ārsti un ārstniecības personas jau pēc diploma iegūšanas. Luīze absolvējusi Rīgas Stradiņa universitāti un Ogres slimnīcā par zobu higiēnisti strādā četrus gadus, savā ikdienas praksē bieži sakaroties ar mazajiem pacientiem, kuriem ir nepareizi veidots žoklis. Tas bija viens no iemesliem, kāpēc viņa nolēma pievērsties MFT, jo šī metode ir pamats visai tālākajai dzīvei.

Uzlabo elpošanu, rīšanu, košļāšanu un runu

«Sapratu, ka šiem bērniņiem nepieciešama palīdzība, lai nākotnē izvairītos no vēl lielākām problēmām. Man pašai ir mazulis, varbūt tāpēc daudz labāk izprotu, cik svarīgi šie jautājumi ir bērna tālākajā attīstītībā. MTF pamatprincips ir mutes, sejas un kakla muskulatūras darbības pārskaņošana, izmantojot vingrinājumu sistēmu, lai veicinātu muskulatūras pareizu attīstību un uzlabotu tādas funkcijas kā elpošana, rīšana, košļāšana un runa,» skaidro L.Kandere, piebilstot, ka visefektīvāk šī terapija darbojas līdz astoņu gadu vecumam. Ja bērns ir vecāks, pastāv liela varbūtība, ka MFT būs jāpapildina ar ortodontiju, bet rezultāts būs daudz noturīgāks. MFT var izmantot arī pieaugušie, bet tad noteikti nepieciešama sadarbība ar ortodontu, jo tikai ar vingrinājumiem vien izmainīt pieauguša cilvēka žokli ir gandrīz neiespējami, bet bērna žoklis vēl tikai attīstās.

Svarīgs lūpu un mēles pareizs stāvoklis

«MTF galvenais uzdevums ir primāri veicināt pareizu mēles un lūpu miera stāvokli. Lūpām jābūt noslēgtām visu laiku, bet mēlei vienmēr jāatrodas pie augslējām. Tas ir tik svarīgi tāpēc, ka pirms jebkuras kustības jābūt miera stāvoklim. Tātad, ja es vēlos skriet, bet guļu uz grīdas, kamēr nepiecelšos kājās, skriet man tik un tā neizdosies. Lai es varētu skriet, manam ķermenis jāatrodas vertikāli, tad es varēšu atsperties ar kājām un veikt skriešanai vajadzīgās kustības. Tas pats ir ar lūpām un mēli.

Kamēr mēle neatrodas pareizā miera stāvoklī, proti, pie aukslējām, es varu trenēties izrunāt pareizi burtus, bet lietot šo pareizo izrunu vārdos man neizdosies, jo katru reizi mēle kustības veiks no nepareiza izejas punkta. Tās arī ir vienas no biežākajām sūdzībām gan bērniem, gan pieaugušajiem – ilgstoša logopēdiskā terapija bez noturīgiem rezultātiem,» skaidro L.Kandere.

Nepieciešams sastrādāties vairākiem speciālistiem

MFT laikā speciālists noskaidro pacienta sūdzības, veic vispārējo muskulatūras spēka un tonusa novērtējumu, elpošanas, rīšanas un sakodiena izvērtēšanu, kā arī procedūras dokumentēšanu – fotogrāfē, pieraksta mērījumu rezultātus, lai pēc tam varētu konstatēt, vai ir uzlabojums un nosaka ārstēšanas plānu.

«Strādāsim ar vingrinājumu kompleksu, kas katram pacientam būs citādi, atkarībā no viņa problēmām. Izvērtējot sejas skeleta un sakodiena anatomisko attīstību, novērtējot skaņu izrunu un elpceļu funkciju, tiek iegūti objektīvi mērījumi, kuri norāda uz nepieciešamiem papildu izmeklējumiem – rodoties aizdomām par nepietiekami labu spēju elpot caur degunu, pacientam norīko deguna izmeklēšanu pie otorinolaringologa (ausu – deguna – kakla) speciālista. Ja tiek konstatēta saīsināta zemmēles saitīte, tad nepieciešama vizīte pie sejas – žokļu ķirurga, lai veiktu atbilstošu korekciju. Visai bieži ārstēšana jāsāk ar ortodonta apmeklējumu, lai mainītu augšžokļa platumu pirms miofunkcionālās terapijas uzsākšanas. Ogres slimnīcā darbam ar MFT ir ļoti laba vide, kur var sastrādāties vairāku speciālistu komanda, lai novērstu konstatētās nepilnības. Piemēram, audiologopēds raudzīs, lai bērns pareizi izrunātu vārdus, bet es strādājū pie tā, lai mēle atrastos pareizajā vietā,» skaidro L.Kandere, piebilstot, ka vecākiem bērniem nereti konstatētas problēmas ar skaņu izrunu, nevēlēšanās košļāt un grūtības elpot caur degunu, jo ir palielinātas aizdegunes mandeles, viņi bieži slimo ar saaukstēšanās slimībām. Skolēnu vecumā vecāki norāda uz problēmām ar sakodienu, aizvien saglabātām izrunas problēmas, grūtībām koncentrēties. Savukārt pieaugušie pacienti mēdz sūdzēties par krākšanu, elpas aizturēm miegā, sāpēm deniņu žokļa locītavā, izklaidību, ātru nogurdināmību un paaugstinātu asinsspiedienu. Sūdzības ir tik dažādas, tāpēc arī miofunkcionālā terapija nevar būt tikai 10 vienādi vingrinājumi, kas līdzēs gan bērnam, gan senioram.

Jo ātrāk konstatē problēmu, jo labāks rezultāts

Uzsākot vingrināšanās sesijas, terapeita uzdevums ir paskaidrot vecākiem ārstēšanas plānā iekļauto vingrinājumu terapeitisko ietekmi uz muskulatūru un vingrinājumu pareizu izpildi. Tie noteikti nav sāpīgi vai nepatīkami – līdzīgi kā sporta zālē, pie MTF speciālista notiek vingrošana, šajā gadījumā vingrinot lūpas un mēli.

Jo ātrāk konstatē problēmu, jo ātrāk to labo, jo ātrāk būs rezultāts.

Kāpēc ir svarīgi iemācīties pareizi elpot caur degunu, nevis muti? Visbiežākie iemesli elpošanai caur muti ir alerģiskas iesnas, bronhīts, palielinātas mandeles un adenoīdi, samazināts muskulatūras tonuss sejas un mutes muskuļos, kas veicina atvērtu mutes pozīciju miera stāvoklī. To ietekmē arī kaitīgie ieradumi, piemēram – īkšķa sūkāšana. L.Kandere skaidro, ka, elpojot caur muti, elpošana ir seklāka – tā notiek tikai ar plaušu augšējām daļām, palielinās iespēja, ka galva izvirzīsies uz priekšu, izmainās sejas augšanas tips, iespējams pastāvīgs nogurums, miegainība, plaušās samazinās skābekļa daudzums, nepareizi novietotās mēles dēļ izmainās sakodiens – veidojas saspiests zobu stāvoklis, rodas šļupstēšana, var rasties arī strukturāli deguna kaula bojājumi – tas veidojas ar kumpumu, novērojami miega traucējumi, un tas kavē bērna attīstību.

MFT ir vingrojumu komplekss, ko jāveic arī mājās

«Sākotnēji tiekamies reizi nedēļā, bet pat svarīgākais, lai pēc tam vecāki ar bērnu citīgi strādātu mājās, trīs reizes dienā pa 10 – 15 minūtēm veicot konkrētos vingrinājumus – katrā nodarbībā vecāki saņem vingrinājumu plānu vienai nedēļai. Kurss ilgst ne mazāk par 10 līdz 12 nedēļām. Tad ir divu mēnešu pauze, un tiekamies atkārtoti, lai novērtētu terapijas rezultātu, iespējams, ir jāatkārto, jo mainīt kaitīgus ieradumus nav tik viegli. Pirmā nodarbība ilgst vairāk nekā stundu, jo veicam mērījumus. Nākamās nodarbības ir aptuveni 40 minūtes. Bērniem līdz 14 gadu vecumam uz vizīti jāierodas kopā ar to pieaugušo, kurš ikdienā palīdzēs viņam realizēt vingrošanu mājas apstākļos,» saka MFT speciāliste.

Diemžēl šī terapija nav valsts apmaksāta, un pirmreizējā konsultācija ar mērījumiem pie MFT speciālista saskaņā ar SIA «Ogres rajona slimnīca» noteikto cenrādi ir 50 eiro. Katra nākamā vizīte – 30 eiro.

Pierakstīties uz MFT var jau šobrīd!

L.Kandere uz darbu SIA «Ogres rajona slimnīca» ik dienu dodas no Lauberes, bet dzimusi un augusi Suntažos. «Esmu sava novada patriote un priecājos par iespēju strādāt tieši Ogres slimnīcā, kur nesen Zobārstniecības nodaļa piedzīvoja ļoti patīkamas pārmaiņasizveidota atsevišķa ieeja nodaļā, mums ir sava reģistratūra, mājīga un ērta uzgaidāmā telpa, ārsti strādā ar mūsdienīgām tehnoloģijām un augstas klases materiāliem. Man ir prieks, ka slimnīcas vadība atbalsta progresīvu ārstniecības metožu izmantošanu, kāda ir arī MFT,» saka L.Kandere.

Miofunkcionāla terapija Ogres slimnīcas Ambulatorās nodaļas Zobārstniecības klīnikā būs pieejama, jau sākot no oktobra, reizi nedēļā, piektdienā. Pieteikties vizītei var jau šobrīd, zvanot uz tālruni +371 203 81 369 vai rakstot uz e – pastu: poliklinika@ogresslimnica.lv.

Luīze Kandere šobrīd ir vienīgā miofunkcionālās terapijas speciāliste Ogres novadā. Laikus uzsākot šo terapiju, iespējams novērst daudzas problēmas, kas varētu rasties nākotnē.

Foto: Dzintra Dzene