Jaunumi

Viss aktuālākais par un ap slimnīcu...

Jaunums – ierīce ceļa un gūžas locītavu kustīguma uzlabošanai

Jau otro nedēļu SIA «Ogres rajona slimnīca» Rehabilitācijas nodaļā pieejams jauns un daudziem tik ļoti nepieciešams aparāts – «Artromot K1 CMP», kas ir motorizēta ceļa un gūžas locītavu pasīvo kustību izstrādes ierīce. To var izmantot gandrīz visu saslimšanu gadījumos, kuru rezultātā ietekmēta minēto locītavu kustību apjoma amplitūda.

SIA «Ogres rajona slimnīca» valdes loceklis, ārsts traumatologs – ortopēds Dainis Širovs ir gandarīts, ka arī Ogres slimnīcas Rehabilitācijas nodaļas pacientiem tagad pieejama šī mūsdienīgā ierīce. «Galvenais mūsu mērķis ir palīdzēt pacientam atgūt kustību locītavā pēc iespējas īsākā laika periodā, lai viņš varētu atgriezties iepriekšējā dzīvē, un šī ierīce sniedz plašas iespējas,» saka D.Širovs.

«Artromot K1 CMP» ir unikāla ierīce ar plašu pielietojumu

SIA «Ogres rajona slimnīca» Rehabilitācijas nodaļas vadītāja, fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārste Kristīne Dzene stāsta, ka šo aparātu iesaka lielākajā daļā ceļa un gūžas locītavu saslimšanu un ievainojumu ārstēšanā, ieskaitot arī pēcoperācijas periodu. «To var izmantot arī locītavu sastiepuma un sasituma gadījumā, pēc lūzumu ķirurģiskas ārstēšanas, krustenisko saišu plastikai vai atjaunošanai, arī pēc endoprotezēšanas gan ceļgalam, gan gūžai. Kā papildus pozitīvo efektu var minēt to, ka šī ierīce locītavā uzlabo metabolismu jeb asinsriti, mazina stīvumu, veicina skrimšļu, menisku vai saišu dzīšanu un atjaunošanos pēc traumām un operācijām, paātrina liekā šķidruma vai hematomu uzsūkšanos, uzlabo limfas un asins cirkulāciju, apasiņošanu, kā arī mazina trombožu risku. Pozitīvi, ka «Artromot K1 CMP» ir unikāla ierīce, kuru faktiski var izmantot visdažādākajās situācijās un jebkuru diagnožu gadījumā,» saka K.Dzene, piebilstot, ka ierīce pacientam ir ļoti droša. Tā veic kontrolētas kustības – fizioterapeits katras sesijas laikā uzstāda konkrētu sasniedzamo grādu amplitūdu, to pakāpeniski palielinot (ceļa locītavā amplitūda iespējama no 10 līdz 120 un gūžas locītavā – no 0 līdz 115 grādiem). Regulējams ir arī locītavu kustināšanas ātrums.

Ierīcei ir augsta drošības sistēma

«Tas nozīmē, ka locītavu nevar satraumēt, viss tiek dokumentēts – cik lielā apmērā locītava iekustināta iepriekšējā reizē, cik to paredzēts iekustināt nākamajā nodarbībā. Pacientu pieskata fizioterapeits, kurš ierīci arī noregulē. Pacients pats neko nevar pārslēgt vai nejauši saregulēt. Ierīcei ir ļoti augsta drošības sistēma – ja locītavai kustību amplitūda tomēr ir par lielu un aparāts sajūt pretestību, tas automātiski atslēdzas. Arī pats pacients, sajūtot ko nepatīkamu, var nospiest drošības pulti un procedūru pārtraukt,» skaidro K.Dzene, piebilstot, ka ierīci aizliegts izmantot gadījumos, ja ir akūts iekaisuma process locītavās, spastiska parēze – liels saspringums muskuļos, nestabila osteosintēze (saskrūvēšana) – ja bijuši augšstilba vai apakšstilba lūzumi un vēl nav pagājušas četras līdz sešas nedēļas, bet atsevišķos gadījumos procedūra iespējama arī ātrāk – tas ir individuāli.

Procedūra pieejama arī dienas stacionāra klientiem

Fizioterapeits Niks Buraks piebilst, ka ierīce ir viegli pārvietojama un to var izmantot visi nodaļā strādājošie fizioterapeiti. Aparāts palīdz mazināt arī fizioterapeita noslodzi – to, kas fizioterapeitam agrāk bija jādara ar rokām, tagad kontrolētā veidā var paveikt aparāts.

«Procedūra ilgst aptuveni 30 minūtes. SIA «Ogres rajona slimnīca» cenrādī esam paredzējuši, ka ierīce «Artromot K1 CMP» pieejama par papildus piemaksu sešu eiro apmērā pacientiem, kuriem ar ģimenes ārsta vai ārsta speciālista norīkojumu nozīmēts valsts apmaksāts fizioterapeita apmeklējums. Piemaksājot sešus eiro, šo pakalpojumu var izmantot arī tie, kuri fizioterapeitu apmeklē par maksu. Savukārt dienas stacionāra pacientiem «Artromot K1 CMP» nepieciešamības gadījumā iekļauts dienas stacionāra pakalpojumos. Atsevišķi šo procedūru pagaidām nepiedāvājam, jo tās laikā nepieciešama fizioterapeita uzraudzība,» skaidro K.Dzene.

Kādam pietiks ar pāris nodarbībām, citam, lai iekustinātu locītavu, būs nepieciešams vairāk reižu. Tas lielākoties atkarīgs no diagnozes, pacienta veselības stāvokļa un arī vecuma. Rehabilitācijas nodaļas vadītāja teic, ka vidēji tās varētu būt 10 līdz 15 procedūras.

«Mums ir patiess prieks par šo jauno ierīci un vēlos teikt lielu paldies SIA «Ogres rajona slimnīca» vadībai, kas iespēju robežās vienmēr cenšas atbalstīt mūsu ieceres, līdz ar ko varam piedāvāt aizvien jaunus pakalpojums mūsu klientu veselības uzlabošanā un nostiprināšanā,» saka Rehabilitācijas nodaļas vadītāja.

Pierakstīties uz konsultāciju pie fizioterapeita un izmēģināts jauno ierīci – «Artromot K1 CMP» – var, zvanot SIA «Ogres rajona slimnīca» Rehabilitācijas nodaļas reģistratūras darbiniekiem uz tālruni: + 371203 88403.

Kristīne Dzene un Niks Buraks ir gandarīti par jauno ierīci, kas palīdzēs pacientei atgūt locītavas kustīgumu.

Dzintras Dzenes foto